Nauka fotografii. Powrót do podstaw

Powrót do podstaw

Svalbard – ©Lauri Novak

Powrót do podstaw nigdy nie jest złym sposobem na naukę fotografii.

Gdy prowadzę prezentacje dla klubów fotograficznych lub pomagam osobom indywidualnym w ich fotografowaniu, staram się zachęcić je do wyjścia poza ustawienia użyte do stworzenia obrazu.

Oczywiście ustawienia mają znaczenie. Nie lekceważę tego. W rzeczywistości poniżej znajdą Państwo podstawowe ćwiczenie, które pomoże zakorzenić je w głowie.

Tak wielu chce znać ustawienia sprzętu i zamiast samemu się tego dowiedzieć lub nauczyć, pytają. Trójkąt ekspozycji ma znaczenie, podobnie jak nauka obsługi aparatu.

Problem polega na tym, że nie zawsze ma się do czynienia z tym samym scenariuszem, co fotograf, któremu zadaje się pytanie. Oznacza to, że mogą Państwo użyć ustawień, o których mówili, ale nie uzyskają Państwo takiego rezultatu, jak oni. Istnieje zbyt wiele czynników, które wpływają na tworzenie obrazów, aby po prostu użyć ustawień, które ktoś ci powie.

Zamiast tego proszę pomyśleć o pytaniach zadawanych podczas oglądania zdjęć. W przypadku recenzji portfolio lub krytyki, artysta próbujący pomóc zazwyczaj bardziej koncentruje się na kompozycji lub historii opowiadanej przez obraz.

©Lauri Novak

Warsztaty są świetne. Przebywanie wśród podobnie myślących ludzi i uczenie się od siebie nawzajem oraz od instruktora jest zazwyczaj inspirujące i pomocne.

Ale nie uczy się Pan uczestnicząc w warsztatach, podczas których instruktor mówi Panu, gdzie stanąć i jakich ustawień użyć. Czy w ogóle wyjaśniają, dlaczego należy używać tych ustawień? Mam nadzieję, że przynajmniej to wyjaśnią.

Proszę tego uniknąć, badając nauczane informacje. Proszę upewnić się, że instruktor prowadzący warsztaty dobrze pasuje do Państwa stylu uczenia się.

Odbicia pod mostem na rzece Chicago podczas wycieczki fotograficznej – ©Lauri Novak